Archicad - Wstęp

Rozwiń wszystko|Zwiń wszystko

Kurs: Archicad

Kurs Archicad – podstawowy przeznaczony jest dla osób pragnących nauczyć się sprawnej obsługi programu Archicad. Chcesz poznać program, stworzony by kompleksowo wspomagać proces projektowania architektury? Zajmujesz się projektowaniem i męczą Cię długie godziny spędzone na przygotowywaniu dokumentacji budowlanej? Dzięki programowi Archicad będziesz mógł skupić się na tym, co kochasz, a resztę wykonasz z łatwością, dzięki szeregom ułatwień proponowanym przez program.

Modelowanie informacji o budynku

Idea programu opiera się na technologii BIM – Building Information Modeling, czyli z ang. Modelowanie Informacji o Budynku. W programie można stworzyć wirtualny model budynku zawierający wszystkie informacje architektoniczne, potrzebne do jego wybudowania. Na podstawie wirtualnego modelu, generowana jest większość dokumentacji budowlanej : przekroje, elewacje, detale konstrukcyjne, rzuty dachów. Kreślarskie opracowanie rysunków nie sprawia dużej trudności, dzięki narzędziom służącym do rysowania grafiki 2D, automatycznemu wymiarowaniu oraz bogatej bibliotece detali. Wszystkie elementy wirtualnej makiety są ze sobą interaktywnie połączone. Dzięki temu zmiany wprowadzone np. na rzucie jednej z kondygnacji, są uwzględniane automatycznie na wszystkich pozostałych rysunkach, z arkuszami dokumentacji budowlanej włącznie. Model budynku tworzymy z prawdziwych architektonicznych elementów, takich jak: ściany, okna, czy stropy. Ponadto wszystkim elementom przypisuje się informacje na temat materiałów z jakich są wykonane, czy też na temat ich ceny. Informacje te są przydatne do generowania zestawień materiałów i kosztów, w tym także zestawień stolarki.

Tworzenie dokumentacji

W programie dostępne jest narzędzie Teczka Arkuszy, w którym możemy stworzyć własne szablony arkuszy o określonym rozmiarze papieru oraz zawierające tabele z informacjami o projekcie i projektancie. Szablony te wykorzystuje się potem do tworzenia arkuszy projektów. Program wspiera zespołowe tworzenie dokumentacji. Wielu użytkowników może korzystać z głównego pliku projektu jednocześnie. Każdemu z członków zespołu można też przypisać określone zadania i zakres dostępu do pliku. Szybka wymiana danych pozwala na bardzo efektywną pracę zespołową. Dużą zaletą jest współpraca Archicad-a z innymi programami typu CAD, np. z AutoCAD-em. Rozbudowana jest też możliwość zapisu do formatu PDF.

Wizualizacja

Jako kompleksowe narzędzie do projektowania architektury, program Archicad oferuje możliwość tworzenia wizualizacji projektu. Może ona być wykonana w zasadzie na każdym etapie pracy, co jest pomocne w kontaktach z inwestorem. Program posiada służące do renderowania narzędzie firmy LightWorks oraz inne rozwiązania. W Archicad-zie możliwe jest wykonanie profesjonalnej wizualizacji graficznej projektu w formie obrazów 2D, animacji, a także interaktywnej wirtualnej rzeczywistości. Program oferuje też style renderowania zbliżone efektem np. do szkicu odręcznego. Archicad współpracuje m.in. z programami takimi jak: Artlantis, który służy do tworzenia fotoprezentacji projektu, a także Piranesi , który nadaje obrazom malarski charakter. Jeśli jednak preferujemy wykonywanie wizualizacji w zupełnie innym programie, możemy eksportować model np. do 3ds Max, czy do Cinema 4D.

52 filmy

Czas trwania: 10:47:16

Pliki

  • archicad-pliki.zip

Testy wiedzy

Testy wiedzy są dostępne dla użytkowników z aktywnym dostępem.