O programie00:15:28
- Wprowadzenie 00:03:11
- Przed rozpoczęciem 00:07:33
- Rodzaje 00:04:44
Rozpoczęcie pracy z Prezi00:39:29
- Zapoznanie się z programem 00:11:04
- Tworzenie pierwszej Prezi - motywy 00:08:49
- Tworzenie pierwszej Prezi - zrozumienie tła 3d 00:05:46
- Tworzenie pierwszej Prezi - import z MS PowerPoint 00:05:03
- Tworzenie tekstu 00:02:33
- Tworzenie ramek i strzałek 00:06:11
Przydatne elementy dodatkowe00:22:20
- Wstawianie symboli i kształtów 00:05:24
- Dodawanie łącza internetowego i diagramów 00:03:04
- Warstwy elementów 00:04:03
- Grupowanie elementów 00:03:59
- Wstawianie elementów muzycznych, wideo i obrazów 00:05:49
Odtwarzanie i jego kolejność00:21:13
- Ścieżka i animacje 00:13:05
- Odtwarzanie i publikowanie Prezi 00:08:08
Kurs: Prezi Online
Jeśli Prezentacje przygotowane w oparciu o Power Pointa wydają Wam się nudne, musicie poznać Prezi. Prezentacje w Prezi oparte są na rozmieszczeniu treści planszy-mapie (może to być obraz, mapa mentalna lub szereg okienek – slajdów) i wirtualnej podróży po niej, dzięki zbliżeniom i oddaleniom poszczególnych jej fragmentów według określonej ścieżki. Zapraszamy na szkolenie z tworzenia nowoczesnych profesjonalnych prezentacji w PREZI aby prezentacje już nigdy nie były nudne.
16 filmów
Czas trwania: 01:38:32
Testy wiedzy
Testy wiedzy są dostępne dla użytkowników z aktywnym dostępem.
Przed rozpoczęciem
Przed rozpoczęciem naszej pracy musimy dopowiedzieć kilka rzeczy, na przykład co sprawia, że ten program Prezi, jest dobry. A także musimy oczywiście zaplanować naszą prezentację, o czym też za chwilkę powiem, co powinno być w tym planie zawarte, jak powinien mniej więcej wyglądać, przedstawimy także najważniejsze opcje podstawowe. Ale o tym oczywiście za chwilkę.
W tym momencie przenieśmy się troszeczkę pamięcią wstecz...i odpowiedzmy sobie na takie pytanie: Ile razy mieliśmy taką oto minę, kiedy nauczyciel kazał zrobić prezentację? Pewnie nie raz się to zdarzało, oczywiście, może było tak dlatego, ponieważ nasza prezentacja była właśnie jednym, ogromnym schematem. Czyli slajd po slajdzie, oddzielony jeszcze innym slajdem i zawsze to wyglądało właśnie w ten sposób. Tutaj, w Prezi nie ma żadnego konkretnego schematu. Można zrobić właściwie to, co się nam podoba, wystarczy połączyć ze sobą kilka rzeczy i w ten sposób możemy otrzymać bardzo ciekawą historię. Natomiast jeśli mamy do przedstawienia liniową historię bez ciekawych obrazów, lepiej pozostać oczywiście przy programach właśnie typu MS PowerPoint.
Musimy jednak pamiętać o jednej bardzo istotnej rzeczy - o płynnych przejściach między naszymi elementami naszej prezentacji, można to oczywiście nazywać slajdami aczkolwiek nie są to takie konkretne slajdy jak przy okazji programu MS PowerPoint, mamy tutaj możliwość odskoczni od tych slajdów. W trakcie naszej prezentacji żadnemu widzowi nie mogą przeszkadzać właśnie te przeskoki z jednego tematu na drugi, potem z powrotem z drugiego na pierwszy, i tak dalej. Z drugiej strony trzeba zwrócić uwagę na osoby, którym może zakręcić się w głowie od nadmiaru tych przejść. Jeżeli będą one następować jedno po drugim, obraz będzie co chwilę przeskakiwać z jednego miejsca w kolejne i może to nie być zbyt przyjemne dla oglądającego. Kolory oraz czcionki przy każdej prezentacji powinny być spójne, najlepiej korzystać z jednego rodzaju czcionki i niewielkiej liczbie kolorów, żeby nie było to po prostu zbyt pomieszane. Na szczęście nie trzeba mieć żadnych dyplomów z projektowania aby to wykonać, ponieważ prezi zawiera tablicę czcionek i szablonów do wyboru, wtedy będziemy mieli po prostu pewność, że odpowiednio je dobierzemy.
Natomiast dla projektantów jest wiele takich elementów dodatkowych, czyli właśnie typu kolory czcionek, tła a także inne o których będziemy mówić troszeczkę później. Można ten nasz pusty szablon, jeżeli taki wybierzemy, dostosować do własnych potrzeb, wybrać odpowiednią paletę kolorów, tak aby była adekwatna do historii, którą opowiadamy. Dobre prezentacje muszą łączyć się z widzem, zabrać ich w pewną podróż do naszej historii i pozbyć się wąskiej gamy przedstawiania prezentacji wg liniowych slajdów.
Prezi będzie nam pomagać w opowiadaniu złożonych historii, w pokazywaniu różnych ciekawostek, musimy jednak spełnić kilka warunków. Trzeba mieć dobry plan, to po pierwsze, co i jak zamierzamy opowiedzieć, jakich metafor użyć przy tym naszym opowiadaniu, oraz czy chcemy skorzystać z pewnego szablonu, jeśli tak to z jakiego rodzaju, czy z blokowego, czy poruszającego się po pewnej drodze. Prezi praktycznie nie posiada granic, dlatego zabierzmy swoich słuchaczy w podróż wgłąb naszej historii. Przez przesuwanie się do różnych obszarów można stworzyć trochę dramatu, odskok w stronę innych treści, bądź całkowitą zmianę perspektywy. Przedstawiając jednak prezentację na pewno musimy mieć już w głowie ten punkt docelowy naszej wycieczki, aczkolwiek najpierw trzeba oczywiście to wszystko zaplanować, tak jak już powiedziałem, tak aby do tego w pewien sposób dotrzeć. Najlepszym sposobem jest po prostu naszkicować, stworzyć mapę naszych pomysłów, co także można oczywiście zrobić w prezi, jednak cokolwiek będziemy chcieli tutaj zrobić, to nie powrócimy do tego liniowego schematu slajdów. Jest to oczywiście na pewno spore wyzwanie, aby nie myśleć o tych slajdach, ale jeżeli po prostu zaczniemy tworzyć serię naszych ramek, naszych elementów i połączymy to w jedną wielką całość, będzie to dla nas jedynie strata czasu i kolejna nudna, schematyczna prezentacja. Prezi dlatego daje nam możliwość wykazania się kreatywnością, a także przekazania która z informacji jest dla nas ważniejsza. Jeśli sądzisz, że nie jesteś kreatywny, że jesteś zwykłym myślicielem, nie przejmuj się, nie będziesz tutaj malował pięknych obrazów, a po prostu logicznie organizował informacje. Czy przy tworzeniu prezentacji ze slajdami wszystkie były logicznie ułożone? Może się tak wydawać, ale sądzę, że po prostu były powiązane tematycznie i dlatego następowały jeden po drugim, po sobie. Tutaj natomiast można pokazać współzależność jednej rzeczy od drugiej, relacje między nimi, i tym samym pomóżmy słuchaczom zobaczyć te połączenia między naszymi pomysłami, umieszczając je blisko siebie na tak zwanym płótnie, czyli na obszarze po prostu z którego będziemy korzystać do tworzenia prezentacji.
Mniej ważne informacje powinny być po prostu oznaczane mniejszymi rozmiarami, można tutaj użyć dodatkowo takiej metafory, pewnego rodzaju kulminacji, zaczynając od drobnych szczegółów przechodząc przez wszystkie z nich, aż do naszego konkretnego punktu, który będzie oznaczony dajmy na to największym kółkiem. Właściwie to nasz szkic prezentacji można narysować najpierw na kartce papieru, a dopiero później stworzyć go w programie, jest to dosyć pomocne bo wtedy wiemy jak to wszystko mniej więcej rozplanować.
Jeżeli jesteś nowym użytkownikiem Prezi radzę skorzystać z pewnego szablonu, z pewnego schematu, jeżeli można to tak nazwać, który będzie wspierać te nasze wszystkie struktury. Oczywiście możemy go dostosować troszeczkę do swoich własnych potrzeb, aczkolwiek nie wiem czy będzie to konieczne. Jeśli myślimy o wykorzystaniu naszego płótna jako bardziej skomplikowanej grafiki, warto jest także użyć innych programów, typu Adobe Illustrator czy SketchUp 3d.