Prezi Online

Dołącz do chcesieuczyc.pl aby oglądać ten film.

Rejestracja
Masz już konto zaloguj się

Kurs: Prezi Online

Jeśli Prezentacje przygotowane w oparciu o Power Pointa wydają Wam się nudne, musicie poznać Prezi. Prezentacje w Prezi oparte są na rozmieszczeniu treści planszy-mapie (może to być obraz, mapa mentalna lub szereg okienek – slajdów) i wirtualnej podróży po niej, dzięki zbliżeniom i oddaleniom poszczególnych jej fragmentów według określonej ścieżki. Zapraszamy na szkolenie z tworzenia nowoczesnych profesjonalnych prezentacji w PREZI aby prezentacje już nigdy nie były nudne.

16 filmów

Czas trwania: 01:38:32

Testy wiedzy

Testy wiedzy są dostępne dla użytkowników z aktywnym dostępem.

Zapoznanie się z programem

Tak jak mówiłem ja będę korzystać tutaj z tej wersji internetowej, czyli ze strony prezi.com. Na początek oczywiście trzeba założyć konto, jeżeli takie konto posiadamy to wtedy już w pełni możemy korzystać z naszego Prezi. Jeżeli tego konta nie posiadamy, trzeba kliknąć na Sign Up Now bądź jeżeli mamy konto na Facebooku można także skorzystać z tego Sign Up z ikonką Facebooka. Ja oczywiście już konto mam, więc nie muszę go zakładać ponownie, dlatego kilkam na Log In, ja się rejestrowałem przy okazji Facebooka, więc korzystam z Log In with Facebook.

Jestem już zalogowany, jak widać mam tutaj kilka prezentacji już stworzonych, wyświetlają się one w tym miejscu, po prawej stronie na dole. Natomiast oczywiście póki co interesuje nas nowa prezentacja, więc klikam na New Prezi, chwilkę oczywiście musimy zaczekać, żeby nasze Prezi się załadowało. No i teraz wyświetla nam się lista naszych takich schematów, naszych takich szablonów dotyczących tła, dotyczących różnych przejść, i innych także elementów. Na dole mamy opcję Start Blank Prezi, czyli po prostu wystartować z naszego pustego szablonu, bez żadnych takich dodatków, typu tło oraz inne przejścia, elementy, czyli bez tych rzeczy o których przed sekundą mówiłem, a także mamy Use template. Czyli jeżeli wybierzemy jakiś określony przez nas szablon, możemy go użyć poprzez właśnie kliknięcie tego Use template. Na początku mamy tutaj taką stronę w której jest oczywiście kilka tych naszych szablonów, aczkolwiek dla mnie żaden z tych szablonów nie jest interesujący, więc klikam tutaj na opcję więcej czyli More. Ok, wyświetla nam się tutaj kilka innych już szablonów, ja potrzebuję czegoś na zasadzie drogi do miasta. Poszukuję właśnie takiego szablonu. Jest tutaj po prawej stronie, prawie na końcu - Suburb to city, wybieram ten szablon i klikam na Use Template, oczywiście chwilę czekam aż wszystko się załaduje. I w tym momencie już mogę korzystać z tego szablonu jako jakby takie tło, jako wszystkie dodatki, każdy element jest oczywiście dodany oddzielnie, można sobie je przenosić, ale o tym oczywiście za chwilę.

Na pierwszy rzut oka widać oczywiście właśnie ten szablon ale również duży napis - Click to add title. Oznacza to po prostu tytuł naszej prezentacji, powinien być widoczny i wyświetlany na samym początku, aby słuchacze po prostu wiedzieli o czym będzie ta prezentacja. Tak jak mówiłem, szablon ten jest w pełni edytowalny, możemy zmienić bardzo wiele rzeczy, dodawać ramki a także inne elementy, a jeśli nam coś nie odpowiada możemy to po prostu usunąć, bądź przenieść w inne miejsce.

Po lewej stronie ekranu, czyli tutaj, widać standardowo ustawioną ścieżkę, po której będzie wędrowała nasza prezentacja. Pierwszą rzeczą jaka się ukaże podczas naszej prezentacji, będzie cały jej obszar, czyli cały widok naszej prezentacji. Będę chciał to później zmienić, ale na razie zostawmy to tak jak jest. Na początek chciałbym tutaj przenieść mój most, który jest na początku w tym momencie, na koniec mojej trasy, czyli gdzieś tutaj po prawej stronie zaraz przed miastem. Kliknijmy na niego lewym przyciskiem myszy, jak widać zaznacza się tutaj dosyć duży obszar, czyli wszystko to co się znajduje na początku trasy, wszystkie budynki, samochody, no i także ten most. Ja natomiast chcę tylko i wyłącznie ten most. Czyli muszę oczywiście go tutaj rozgrupować z tej naszej selekcji, klikając na opcję Ungroup. Jeżeli kliknę widać że tych zaznaczeń jest tutaj kilka, od razu w środku, no i mnie interesuje w tym momencie tylko ten most, więc ponownie kilkam na niego lewym przyciskiem myszy, pojawią nam się tutaj takie cztery opcje - Delete, czyli po prostu usunięcie tego mostu, Plusik, który powiększy ten most o jakiś tam rozmiar, Minus oczywiście pomniejsza ten most, natomiast mamy tutaj jeszcze środkową opcję, czyli taką rączkę, dłoń, jeżeli przytrzymamy lewy przycisk myszy na tej dłoni, możemy przesuwać właśnie ten nasz most w to miejsce które nam się bardziej podoba, czyli na przykład właśnie na koniec trasy w tym miejscu. Jeżeli chcę teraz odznaczyć ten most, żeby już nie był zaznaczony tym naszym obramowaniem, wystarczy, że kliknę gdzieś tutaj na białe pole, no i w tym miejscu już ten most jest przeniesiony i mam dalej ten szablon do edycji przygotowany.

Teraz, dodatkowo chciałbym przenieść jeden z tych budynków, na przykład ten pierwszy, gdzieś troszeczkę dalej, mniej więcej tak na środek tej trasy, czyli mniej więcej gdzieś tutaj w tym miejscu, oczywiście robię to samo, czyli zaznaczam go lewym przyciskiem myszy, następnie łapię tutaj za dłoń lewym przyciskiem myszy i przenoszę go w to miejsce, które mnie interesuje...puszczam, i teraz możemy póki co nie odznaczać tego budynku, ponieważ będę chciał troszeczkę bardziej go dostosować do tej drogi, żeby także był troszeczkę bardziej pochyły. Jako że jest on obramowany, oznacza to że jest po prostu zaznaczony, i teraz jeżeli chcę go powiększyć to oczywiście można to zrobić poprzez plus, można także najechać na tuta któryś z rogów i też przytrzymując lewy przycisk myszy powiększyć lub pomniejszyć ten budynek, a także można go tak jak już mówiłem - obracać. Jeżeli najedziemy tutaj na którykolwiek z rogów właściwie, pojawi nam się dodatkowo takie kółko. Kółko to, oznacza właśnie też obracanie, czyli jeżeli złapię za to kółko, mogę sobie ten budynek odrobinę obrócić. Tak żeby dostosować go do tej dróżki, no i też można go oczywiście później przybliżyć, żeby było to już dobrze zrobione, dokładnie. Obracanie jest tutaj dosyć przydatne, ponieważ jeżeli będziemy obracać niektóre ramki, będzie się obracała od razu kamera, czyli podczas prezentacji będzie to na zasadzie takiej, że póki co mamy wszystko w normalny sposób oznaczone, nic nie jest obrócone, ale jeśli bym miał jakąś ramkę, na przykład tutaj tą dużą ramkę i bym ją obrócił odwrotnie, to kamera także by się odwróciła, ale o tym oczywiście przy okazji omawiania animacji, póki co nie jest nam to potrzebne.

Zrobimy podobną rzecz dla tego samochodu, który stoi tutaj przed miastem, zaznaczmy go, jak widać jest on jako jedyny zaznaczony, czyli jest on jakby bez żadnej większej grupy. Łapiemy za środek, czyli za rączkę, przenosimy go na ulicę, tak żeby nie jechał sobie gdzieś obok ulicy, tylko na przykład tutaj pod miastem jeszcze, na ulicy. Można go odrobinę powiększyć, czyli klikamy plusik, i to jest właśnie to, co chcieliśmy uzyskać.

Kolejną rzeczą jaką zrobimy będzie powiększenie trochę tego naszego miasta, czyli zaznaczmy sobie tą dużą ramkę, która jest tutaj wokół miasta i kliknijmy na plusik, jak widać wychodzi ona troszeczkę poza naszą ramkę całości tego obszaru, aczkolwiek nie szkodzi, można zostawić tak jak jest, z taką różnicą, że w tym momencie troszeczkę nam się tutaj to pokomplikowało, no i ten most automatycznie wszedł tutaj troszeczkę wyżej, dlatego przesuńmy w tym momencie to nasze miasto trochę wyżej, jak widać robi się to także z mostem i tutaj z tym domkiem, ponieważ został on włączony bezpośrednio do grupy. Dlatego ponownie musimy go zaznaczyć, przenieść troszeczkę niżej, także to drzewo możemy przenieść trochę niżej żeby to wszystko po prostu było już dograne, no i także ten most przenosimy tutaj pod miasto. OK, jeżeli teraz byśmy chcieli powiększyć tą naszą ramkę, tak żeby zmieścić to miasto, to nie za bardzo jest możliwość tego zrobienia, ponieważ jeżeli naciśniemy plusik, to znowu nam się to wszystko zepsuje i będzie to trochę dziwnie wyglądało. Dlatego też nie róbmy już nic więcej z tym obrazem, można go sobie troszeczkę oddalić naszym kółkiem myszy albo tutaj też po prawej stronie mamy dwie opcje - oddalania i przybliżania, można oczywiście z tego korzystać. Jeżeli chcemy też przesunąć ten nasz obraz trochę niżej, bądź wyżej, wystarczy tutaj gdzieś na wolnym polu przytrzymać lewy przycisk myszy i przesunąć myszkę do góry lub do dołu.

Póki co, zostawiamy to wszystko tak jak jest i za chwilę dowiemy się jak tak naprawdę tworzyć tą pierwszą prezentację, no i co więcej, poznamy kilka nowych opcji dotyczących tła, a także importu z programu PowerPoint, czyli z tych naszych wszystkich slajdów.