Prezi Online

Dołącz do chcesieuczyc.pl aby oglądać ten film.

Rejestracja
Masz już konto zaloguj się

Kurs: Prezi Online

Jeśli Prezentacje przygotowane w oparciu o Power Pointa wydają Wam się nudne, musicie poznać Prezi. Prezentacje w Prezi oparte są na rozmieszczeniu treści planszy-mapie (może to być obraz, mapa mentalna lub szereg okienek – slajdów) i wirtualnej podróży po niej, dzięki zbliżeniom i oddaleniom poszczególnych jej fragmentów według określonej ścieżki. Zapraszamy na szkolenie z tworzenia nowoczesnych profesjonalnych prezentacji w PREZI aby prezentacje już nigdy nie były nudne.

16 filmów

Czas trwania: 01:38:32

Testy wiedzy

Testy wiedzy są dostępne dla użytkowników z aktywnym dostępem.

Tworzenie pierwszej Prezi - motywy

Mamy już pewien zarys naszej prezentacji, teraz zajmiemy się trochę jej kolorystyką, czyli to o czym wspominałem na jednej z poprzedniej lekcji. W Prezi mamy możliwość dobierania specjalnych motywów, które znajdują się tutaj na górze pod nazwą Themes, jeśli klikniemy to pokażą nam się właśnie, na liście kilkanaście takich motywów, które odpowiadają różnym kolorom. Oczywiście te kolory są wskazane tutaj na przykładach, czyli na przykład pierwszy, o nazwie Clear będzie miał białe tło, delikatne niebieskie strzałki oraz odcienie szarości, z kolei dajmy na to Volcano będzie miał różową, bądź taką barwę czerwoną naszej tapety, naszego tła z żółtymi wskaźnikami, z dodatkami czarnymi, czyli z ramkami czarnymi i białymi napisami. Ale my póki co wybierzmy sobie może nasz motyw Rescue, czyli żółte tło i różne odcienie dodatkowych wskaźników, dodatkowych ramek. Czyli po prostu klikamy na Rescue lewym przyciskiem myszy, automatycznie wszystko już powinno się zmienić. Oczywiście nasza prezentacja zmienia się tylko i wyłącznie pod względem kolorystycznym, ponieważ elementy muszą oczywiście pozostać takie same jak na początku. Istnieje także możliwość dostosowywania tych motywów wg własnego uznania, i tym właśnie teraz się zajmiemy.

Przejdźmy w takim razie do opcji Customize Current Theme, czyli opcja na dole. Powinno się pojawić takie okienko, mamy tutaj do wyboru trzy takie różne opcje, czyli Backround, 3d Background i Custom Logo, z taką różnicą, że Custom Logo jest tylko dostępne w tych wersjach wyższych jakby, w tych opłacanych. Tutaj jeżeli korzystamy z wersji Trial niestety ta opcja jest niedostępna, natomiast dwie pozostałe oczywiście są do wykorzystania. I teraz, jeśli zmienimy jakąkolwiek z tych opcji, to tło zmieni się na takie które ustawimy. Dajmy na to, że chcę zmienić kolor tła na zielony, więc klikam po prostu na kwadracik z kolorem zielonym i powinno tło zmienić się automatycznie. Natomiast jeżeli chcemy tło z efektem trójwymiarowym, musimy wybrać oczywiście tutaj ikonkę Upload. Jeżeli ją kliknę, powinno się pojawić tutaj takie małe okno z wyborem naszych obrazów, oczywiście jeżeli chcemy obrazy tutaj wybrać z systemu to klikamy bezpośrednio na obrazy no i tutaj mamy wszystkie obrazy dostępne w tym przypadku na dysku. Ja wybiorę sobie dajmy na to Tulipany, jeżeli wybiorę oczywiście klikam na Otwórz. I tutaj będzie chwilkę to trwało prawdopodobnie...już się pojawiło, tutaj akurat jeśli chodzi o tą tapetę, o to tło trójwymiarowe no to w tym przykładzie na górze, który się pojawia, nie mamy tego tła od razu zaznaczonego, dopiero po kliknięciu na Done, czyli na zrobione to tło się pojawi. My jednak tego tła póki co nie będziemy używać, na razie możemy je wykasować, oczywiście klikając na ten mały czerwony krzyżyk lewym przyciskiem myszy, czyli standardowo.

No i przejdźmy troszeczkę dalej, czyli wybrałem swoje zielone tło, klikam Next, czyli po prostu Dalej. Następnie mam do wyboru czcionki i kolory, czyli Fonts & Colors. Na początek ustawiamy konkretny styl czcionki jaki nas interesuje, Title 1 no to jest po prostu ten tytuł główny jakby, Title 2 no to są te takie troszeczkę podrzędne tytuły, natomiast Body jest to po prostu to co ten tytuł jakby pod sobą zawiera, czyli ten zwykły tekst, zwykłe nasze pole tekstowe. Klikam więc na Title 1 i wybieram sobie czcionkę taką jaka mi odpowiada, dajmy na to niech to będzie Komika Title. No i następnie oczywiście wybieram jej kolor, taki jaki mi pasuje, jaki mi odpowiada, dajmy na to że będzie to czerwony. Ponownie wybieram tutaj w Title 2 jakąś mogę inną czcionkę oczywiście, ważne żeby była ona czytelna, może League Gothic, jak widać zmienia się od razu tutaj na przykładzie, i także mogę wybrać oczywiście jej kolor, nie musi być on taki sam jak wcześniej, dajmy na to wybiorę żółty. No i później zostaje mi tylko opcja Body, wybieram Playfair Display, no i także oczywiście zmienię sobie kolor dajmy na to na jakiś ciemny niebieski. No może tutaj nie widać zbytnio różnicy, dlatego wezmę jakiś jaśniejszy, może błękitny, niech będzie OK. No i oczywiście przechodzę Dalej, czyli znowu klikam Next.

Tutaj mam już kilka opcji dostępnych, jakby dla każdego obramowania, dla każdej naszej strzałki, naszego znacznika jest możliwość wybrania oddzielnych kolorów, czyli tak jak widać tutaj jest ta ramka okrągłą, wybiorę sobie na przykład kolor fioletowy. Czyli Circle Frame, kolor fioletowy faktycznie pojawia się tutaj na przykładzie. Następnie mam Bracket Frame & Rectangle, czyli po prostu te kwadratowe ramki, no i tutaj także mogę wybrać jakiś kolor, dajmy na to niech będzie jakiś troszeczkę ciemniejszy, ponieważ litery są dość jasne na tych naszych elementach, dlatego wybieram sobie jakiś ciemniejszy kolor. Następnie mam Arrow & Line, czyli po prostu strzałki i linie, no i tutaj także wybiorę sobie jakiś kolor dosyć jaskrawy, dajmy na to pomarańczowy, jak widać faktycznie tworzy się kolor pomarańczowy, następnie mamy zakreślacze, czyli Marker, no tutaj akurat możemy sobie wybrać jakiś kolor który będzie faktycznie oznaczał, tak że będzie ten napis widoczny, ponieważ to jakby się tworzy tło do tego napisu, no w tym przypadku chyba najlepszym rozwiązaniem jest kolor pomarańczowy. Opcja Next jest już wyłączona, czyli jest to ostatni etap, ostatni nasz krok jeśli chodzi o te wybory kolorów, ale mamy tutaj także opcję Advanced, czyli ustawienia zaawansowane.

Jeżeli do nich przejdziemy, no to tutaj także możemy wybierać te kolory, jeżeli jakiś odcień nam nie pasuje tak do końca, to możemy go sobie edytować. Niestety tutaj już trzeba troszeczkę się znać na tych kolorach, bardziej na liczbach tych kolorów, ponieważ jakby każdy kolor ma jakąś konkretną liczbę dopisaną, no i w tym przypadku jeżeli będziemy zmieniać jakąkolwiek z tych lliczb, to automatycznie zmienimy także nasz kolor. Dajmy na to że nie podoba mi się ten fiolet, jest zbyt jaskrawy, dlatego dodam sobie troszeczkę więcej niebieskiego, wpiszę zamiast 180 - 200, no i jak widać kolor się zmienił, jest troszeczkę bledszy, no i dajmy na to że to mi pasuje. Jeżeli skończyłem moją edycję, wystarczy że kliknę Done, czyli Zrobione, i wszystko to, co robiliśmy wcześniej czyli używaliśmy tego naszego schematu, naszego stylu, oczywiście zostaje zmienione na te kolory które wybraliśmy. Faktycznie wszystko się pozmieniało i jest to zrobione na podstawie tego, co przed chwilą zaznaczaliśmy na podstawie tych wszystkich kolorów.