O programie00:15:28
- Wprowadzenie 00:03:11
- Przed rozpoczęciem 00:07:33
- Rodzaje 00:04:44
Rozpoczęcie pracy z Prezi00:39:29
- Zapoznanie się z programem 00:11:04
- Tworzenie pierwszej Prezi - motywy 00:08:49
- Tworzenie pierwszej Prezi - zrozumienie tła 3d 00:05:46
- Tworzenie pierwszej Prezi - import z MS PowerPoint 00:05:03
- Tworzenie tekstu 00:02:33
- Tworzenie ramek i strzałek 00:06:11
Przydatne elementy dodatkowe00:22:20
- Wstawianie symboli i kształtów 00:05:24
- Dodawanie łącza internetowego i diagramów 00:03:04
- Warstwy elementów 00:04:03
- Grupowanie elementów 00:03:59
- Wstawianie elementów muzycznych, wideo i obrazów 00:05:49
Odtwarzanie i jego kolejność00:21:13
- Ścieżka i animacje 00:13:05
- Odtwarzanie i publikowanie Prezi 00:08:08
Kurs: Prezi Online
Jeśli Prezentacje przygotowane w oparciu o Power Pointa wydają Wam się nudne, musicie poznać Prezi. Prezentacje w Prezi oparte są na rozmieszczeniu treści planszy-mapie (może to być obraz, mapa mentalna lub szereg okienek – slajdów) i wirtualnej podróży po niej, dzięki zbliżeniom i oddaleniom poszczególnych jej fragmentów według określonej ścieżki. Zapraszamy na szkolenie z tworzenia nowoczesnych profesjonalnych prezentacji w PREZI aby prezentacje już nigdy nie były nudne.
16 filmów
Czas trwania: 01:38:32
Testy wiedzy
Testy wiedzy są dostępne dla użytkowników z aktywnym dostępem.
Tworzenie ramek i strzałek
Tworzenie ramek - po co właściwie ono jest? No jest ono po to aby można było stworzyć animację do danego obrazu, niestety bez obramowania, bez żadnej ramki ta animacja działać nie będzie. Jeśli chodzi o Prezi, no to jest ono troszeczkę ubogie w animację, aczkolwiek dodatkowo dochodzą nam różne obroty i tym podobne rzeczy, aczkolwiek jeśli chodzi o samą animację, no to niestety jest to tylko jeden rodzaj animacji, czyli po prostu zwykłe rozjaśnienie. Jeżeli nie stworzymy ramki, no to to rozjaśnienie działać nie będzie. Ale zacznijmy może od początku, czyli jak utworzyć ramkę? Ramkę oczywiście tworzy się poprzez ikonkę Frames & Arrows na górze. No i mamy tutaj do wyboru cztery ramki, Draw Bracket Frame, Circle Frame, Rectangle Frame i Invisible Frame. Oczywiście pierwsza wygląda jak dwa kwadratowe nawiasy, druga jest okrągła, kolejna kwadratowa, a następna jest niewidzialna. Jest oczywiście niewidzialna tylko podczas prezentowania danej prezentacji, jeśli chodzi o takie zwykłe tworzenie tej prezentacji, no to oczywiście ta ramka też jest w pewien sposób widoczna.
Jeżeli klikniemy sobie w jakąś ramkę, to automatycznie zostanie ona dodana tutaj na ścieżkę naszą, oczywiście jako ostatnia pozycja. Ja wybiorę sobie w tym momencie ramkę okrągłą, czyli pozycja druga - Draw circle frame, jeżeli w nią kliknę, jak widać mój kursor zmienia się w plusik i kółko. Chodzi tutaj oczywiście o to, że muszę to kółko najpierw narysować, żeby tą ramkę mieć. Wystarczy przytrzymując lewym przycisk myszy na płótnie przeciągnąć aby się powiększyła, jeżeli jest takich rozmiarów jak potrzebuję to puszczam lewy przycisk myszy. Mogę ją także przenosić jeżeli ją zaznaczę, na przykład w dół. Dajmy na to, że potrzebuję jej tutaj. Te cztery ramki właściwie różnią się tylko wyglądem od siebie, mają takie samo zastosowanie, można ją wstawić, pisać w niej, będzie to oczywiście lepiej wyglądało podczas przybliżania niż tekst napisany gdzieś w powietrzu. Jak widać pojawiły mi się tutaj dodatkowe opcje, czyli Zoom to frame, Frame options i Delete, czyli właściwie wszystko to, co znajduje się praktycznie przy każdej ramce. Taką najważniejszą opcją w sumie w tym momencie jest dla mnie Frame options, czyli po prostu zmiana wyglądu bądź usunięcie tej ramki. Dajmy na to że jednak nie chcę ramki okrągłej, więc mogę sobie tutaj poprzez Frame options zmienić na przykład ramkę na niewidzialną. Ona jest jak widać troszeczkę oznaczona tym zielonym kolorem, jeżeli ją odkliknę gdzieś z boku, to także będzie ona oznaczona, ale będzie widoczna tylko i wyłącznie na tym ekranie tworzenia, podczas prezentowania ona już jest niewidzialna.
Dodatkową opcją jest na przykład wskazanie pewnej, ważniejszej ramki w sposób dosyć ciekawy - jeżeli przejdziemy do tego Frames & Arrows mamy tutaj także strzałki i linie, mamy także zakreślacz. Zakreślacz przydaje się do zakreślania oczywiście ważniejszych tekstów, natomiast strzałki i linie fajnie można edytować. Można z nimi robić dosyć ciekawe rzeczy, ja wybiorę sobie w tym momencie strzałkę. Rysuje się je tak samo jak ramki, czyli pokazuje się nam plusik i strzałka, wystarczy przytrzymać lewy przycisk myszy i w zależności od tego w którą stronę chcemy, możemy sobie tą naszą strzałkę rysować. Jeżeli ją narysujemy, pokazują się dodatkowe opcje, możemy ją troszeczkę wyszczuplić, możemy ją pogrubić, jak widać zmienia się po prostu grubość tej naszej strzałki. Można je także tutaj rozciągać, wyginać, można zmieniać style oczywiście, czyli kolor tej linii, można ją także usunąć jeżeli nam nie jest potrzebna. Aczkolwiek chciałbym się też skupić na tych trzech kwadratach które się tutaj pojawiły, oczywiście prawy kwadracik służy do rozciągania jej w prawą stronę, lewy do przeciągania w lewo bądź też skracania tej strzałki, natomiast środkowy ma tutaj troszeczkę inne możliwości, ponieważ służy on do wyginania naszej strzałki, czyli jeżeli chcę coś oznaczyć a nie chcę zasłaniać jakiegoś tekstu mogę ją w ten sposób właśnie wygiąć. Oczywiście można ją także przenieść, łapiąc właściwie za samą strzałkę już, nie trzeba tutaj kombinować już z jakimiś kwadratami, wystarczy ją złapać i przenieść. No i w ten sposób stworzona strzałka może nam posłużyć do wielu rzeczy, do zaznaczenia czegoś ważnego bądź do jakiegoś przejścia.